You are here
Home > Yem ve Mamalar >

Mama Hazırlama

1. Mama

Bir tane peksimet, iki tane bisküvi veya iyi kızarmış ekmek dilimi yada galeta alınız bir yumurtayı 13-15 Dakika kaynatıp lop haline gelince kabuğunu soyup beyazını atıp ( isterseniz atmayıp yiyebilirsiniz )  ve sarısı ile peksimeti rende veya havanda ezin.

Bu karışım ezilip toz haline geldiği zaman yumurta sarısı ilave edin ve bir tabak içinde tamamını bir çatal ile tamamen karışıncaya kadar yeniden ezip karıştırınız. Mamamızı böylece hazırlamış olduk.

Her bir kuş İçin bir çay kaşığı hesap edilir. Peksimet ve yumurta ile yapılan mamalar yazın buzdolabında 3-4 gün  kışın ise 4-5 gün kadar saklanabilir.

Ama tabiki günlük taze yapmak daha iyi olacaktır vakti olanlar günlük ve taze olarak yapmalı.

2. Mama

1. mama gibi hazırlanır, yalnız yumurtayı tam olarak  beyazı ile sarısını ve iki peksimet parçası (  bisküvi veya galeta) ile yapılır.
Bu karışımı  küçük parçalara kesilmiş bir dilim elma koyabilirsiniz. Sonra bu malzemeler bir tabak içinde çatalla güzelce ezilir.

 

3. Mama

Soyulmuş bütün bir yumurta ile yani beyazı sarısı ve dört bisküvi ile ( peksimet yada galeta) 3. mama gibi hazırlanır. Buna parçalara ayrılmış bir dilim elma  ilave edilebilir ve yine çatal ile bir tabak içinde iyice ezilir.

 

4. Mama

3. mama tarifi gibi tam bir yumurta ile, fakat yumurtanın kabuğu soyularak beyazı ve sarısı ayrılır, iki bisküvi ve küçük bir kaşık  balık yağı  ilave edilerek yapılır. Hepsini birden bir tabakta çatal ile ezin, ama bu sefer elma koymayın. Elma İle balık yağı kesinlikle karışmamalı.

 

5. Mama

Soyulmuş  bir yumurta ile (sarısı ve beyazı birlikte olarak) hazırlanır. Bu yumurtaya iki peksimet yada bisküvi ve yarım tablet kalsiyum takviyesi ( eczanelerde bulabilirsiniz ) ilave ediniz.

Hazırlanışı 4. mama gibidir. Eğer kalsiyum takviyesi  bulamazsanız yada kullanmak istemezseniz kurutulmuş yumurta kabuğu yada  mürekkep balığı kemiğini, yeterli miktarda toz haline getirerek karıştırınız.

 

Kış Maması

Kış maması için dört bisküvi ile kabuklu tam bir yumurta konur ve elmanın dörtte biri ilave edilir. Haftada bir defa bir tablet kalsiyum takviyesi, ertesi hafta bir kaşık  balık yağı eklenir. Fakat balık yağı konduğu zaman elma konmaz. Çiftleşme zamanı yaklaşınca mamaya, her ikisini de yani kalsiyum takviyesi İle beraber balık yağını da ekleyiniz. Ara sıra bir kaşık ezilmiş kenevir tohumuda ekleyiniz. Mamanızın iyice karışmasına dikkat ediniz. Mamanız serinletici olmakla beraber kuvvetlendirici olmasını da sağlamış olursunuz. Genellikle kuvvetlendirici yemler kanaryalara kabızlık yapar. Bunun İçin mamaya herzaman elma karıştırınız. Elma kanaryaları  yumuşak tutarak serinletici vazife görür. Yumurta kabuğu da kuşun kalsiyum ihtiyacını sağlar.

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

Top