You are here
Home > Yem ve Mamalar >

Renk Mamaları

Kanaryaların tüylerinde kırmızı, koyu sarı, tarçıni, portakal, kula gibi renkleri suni bir şekilde uygulamak için özel bir mama verilmesi gerekir. Yabani kanaryaların koyu yeşil renkleri;  uygun ve çiftleşme yolu ile irsi olarak ve gerekse evcil kanaryaların özellikle gıda rejimlerinin etkisi ile açılmış, doğal renk ve şekil değişiklikleri meydana gelmiştir. Bazı renk meraklılarının gayretleri ile bulunan muhtelif mama ve boya formülleri ile renk değişimi, yapay ama uzun bir süre devam edebilecek şeklide olmuştur. Böyle bir renk değişimi ancak iki tüy dökümü arasındaki süre devam eder kalıcı değildir.

Parlak kırmızı veya turuncu renkler elde etmek için kullanılacak madde şu şekilde hazırlanmıştır. Daha önceki konularda tarifi yapılan bisküvi karışımı yumurta mamasına 3 -5 damla zeytin yağı veya bir çay kaşığı tereyağı karıştırılır. Elde edilen miktar hamurun içerisine kırmızı biber ilave edilerek mamalığına konulur. Bu biberler sivri ve lezzeti tatlı, tazesi parlak kırmızı renkli olup memleketimizin bilhassa İzmit, Bursa ve İskenderun havalisinde yetiştirilen ve nefis yemek salçası yapılan vitamince zengin. faydalı bir besindir. Fazla miktarda verilmedikçe kuşların karaciğerlerini bozmaz.

Renk mamasını Kasım ayından itibaren vermeye başlamalıdır. Her gün ufak bir mamalığa bu renk mamasından her kuşa bir kahve kaşığı miktarınca konulmalıdır. renk maması tatbik edilirken haftada 1 -2 defa keten, kenevir, beyaz darıyı fazlaca vermek, yeşillik ve meyvelerini ihmal etmemek gerekir.Renk mamasına dişilerin yumurtlama devresinde ve yavrular 6 – 7 haftalık oluncaya kadar ara vermemeli. Ondan sonra yavrular dahil ana ve babaya renk mamasını vermeğe devam etmelidir tüy dökümü sırasında miktar arttırılabilir. Tüy dökümünden çıktıktan sonra ertesi tüy dökümüne kadar renk mamasına ara vermelidir.

Print Friendly, PDF & Email

Bir cevap yazın

Top